10. výročí TaBOOKu s Nakladatelstvím JU

Letošní 10. vydání festivalu malých kvalitních nakladatelů Tabook se konalo už v prvním zářijovém týdnu, od 2. 9. do 4. 9. 2021 v Táboře, tedy o měsíc dřív, než je obvyklé. Pořadatelé se tak chtěli vyhnout podzimní vlně covidu a zároveň doufali, že velká část festivalu bude moci probíhat ve venkovních prostorách, což se díky nádhernému počasí podařilo.

Kromě tradičního knižního trhu, na kterém se vedle Nakladatelství Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích představilo více než šedesát kvalitních českých a zahraničních nakladatelů, město na pár dní opět zabydleli spisovatelé, novináři, ilustrátoři, redaktoři, editoři, překladatelé, teoretici knihy a ilustrace, studenti uměleckých škol a také řada zahraničních hostů.

Z Německa přijela grafička Gabriela Jolowicz, která spolu se studenty Henninga Wagenbretha a pražským ateliérem ilustrace UMPRUM obsadila výstavami celé divadlo, z Francie se na Tabook po devíti letech vrátila kritička dětské literatury a spisovatelka Sophie Van der Linden, své nové práce (včetně nové knížky o Táboře) tu představili i ilustrátorka Joëlle Jolivet, grafický designér a tvůrce pop-up knih Gérard Lo Monaco nebo mladý italský ilustrátor Andrea Antinori. Společnou knížku komiksových příběhů inspirovaných poutí po Broumovsku tu představilo dvanáct mladých komiksových kreslířů z celé Evropy. Z českých hostů přislíbili účast spisovatelé, básníci, překladatelé a výtvarníci všech generací: spisovatelky a spisovatelé Markéta Pilátová, Rena Horváthová, Marie Siváková, Eda Kriseová, Katarína Kucbelová, Miloš Doležal, S. d. Ch., Patrik Banga, Matěj Hořava, Fedor Gál, Onřej Kundra, básníci a básnířky Petr Borkovec, Elsa Aids, Marcela Linhartová, překladatelé a překladatelky Jiří Pelán, Helena Honcoopová, Petr Komers, ale také teoretici umění Milena Bartlová a Ivan Foletti, filozofové Alice Koubová a Miroslav Petříček, všestranná Tereza Říčanová, malíř Jan Kostohryz nebo divadelní rodina Marčíků a mnozí další.

Součástí festivalu byl letos opravdu bohatý nakladatelský program, vystoupení v táborských kavárnách, zahradách, parcích, dvorcích i ve školách, bytová čtení, divadelní představení, koncerty, výstavy, výtvarné i čtenářské dílny. Velká část programu byla tradičně věnována dětem: v běhu byla mimo jiné nepřetržitá výtvarná dílna ve Střelnici, ale děti zažily i kurz zbytečné reportáže, taneční představení Kozí kraviny, workshopy, koncerty, divadla i autorská čtení. Mnoho akcí se letos odehrávalo v divadle Oskara Nedbala, v bývalé staroměstské Truhlárně a v nedávno opravené Trafostanici u Jordánu, ale samozřejmě také v táborských podnicích, zahradách, na dvorcích i v domácnostech.

Tabook letos tematizoval dvojlomný Family byznys a zkoumal slabost i sílu rodinných vztahů, intimitu, mafiánství, provázanosti, ale také rodinné podniky, osobní sbírky nebo obyčejnou každodennost.

Pořadatelům, dobrovolníkům a všem zúčastněným moc děkujeme za jejich skvělou práci a jedinečnou atmosféru, kterou se jim opět podařilo vytvořit. A byť se šíří zvěsti o tom, že 10. ročník Tabooku byl posledním, alespoň v tom smyslu, v jakém jsme Tabook znali doposud, my doufáme, že se za rok všichni zase shledáme!

Více informací o festivalu i fotografie z něj najdete zde:  
www.tabook.cz
https://www.facebook.com/FestivalTaBook

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice
Tel.: +420 723 917 746 | E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies