De Clercq Erik

Počet titulů: 1

Erik De Clercq (* 1941) je belgický lékař a biolog. Vystudoval medicínu na Katolické univerzitě v Lovani, kde se posléze stal profesorem. Jako průkopník výzkumu v oblasti antivirů odstartoval svou lékařskou kariéru v roce 1966, atestaci z klinické patologie obdržel v roce 1971 a titul Ph.D. získal v následujícím roce. Stal se zakladatelem Mezinárodní společnosti pro výzkum antivirotik (ISAR). Na Rega institutu pro lékařský výzkum vedl týmy, které objevily jedny z prvních medikací proti viru HIV, a hrál klíčovou roli ve vývoji konceptu změny paradigmatu spočívající v kombinované terapii HIV, jež je v současné době nejefektivnější léčebná strategie pro pacienty s HIV nebo AIDS. Od roku 1976 spolupracoval na vývoji nových antivirových léků s Antonínem Holým z Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV. Ve své kariéře soustředil výzkum na vývoj nových terapií, konkrétně nových agentů proti virovým infekcím. Je široce uznáván pro svou klíčovou práci v oblasti analogů nukleosidů, které byly prvními širokospektrálními antivirotiky a odstartovaly novou éru vývoje antivirotik.

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice
Tel.: +420 723 917 746 | E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies