Kniha Markéty Šmídové má ohlas v zahraničí!

V nedávné době vyšla v Nakladatelství JU rozsáhlá publikace s názvem Problemas teóricos y metodológicos en el análisis sociolingüístico de los marcadores conversacionales: boludo en el español argentino, v níž se autorka dr. Markéta Šmídová z Filozofické fakulty JU v Českých Budějovicích věnuje španělské (argentinské) lingvistice. Do dnešní doby už kniha obdržela několik velmi pozitivních ohlasů a dostala se do vědeckých a univerzitních knihoven v několika zemích po celém světě, především v Jižní Americe či Španělsku.

Níže přikládáme recenzi knihy od Dra. Gabriely Leighton, ředitelky Centro para el Estudio de Lenguas při argentinské univerzitě Universidad Nacional de San Martín, Buenos Aires:

„Dr. Markéta Šmídová svou knihou Problemas teóricos y metodológicos en el análisis sociolingüístico de los marcadores conversacionales: boludo en el español argentino (2023) završuje dlouholetý výzkum argentinské španělštiny, v němž propojila kvantitativní a kvalitativní metodologii zkoumání diskurzních markerů naší variety španělštiny. Vyladěná technika sběru dat, jejich následná analýza a vynikající stylistika, s níž autorka popisuje své výsledky, činí z její knihy nepřehlédnutelné dílo pro badatele v oblasti cizích jazyků, obecné i aplikované lingvistiky, sociologie jazyka a dalších příbuzných oborů. Centro para el Estudio de Lenguas při Universidad Nacional de San Martín, Buenos Aires, Argentina, které spolupracuje s národní radou pro vědecký a technický výzkum Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas (CONICET), vítá tuto práci jako jednu z nejvýznamnějších posledních let. Od nynějška bude kniha součástí povinné bibliografie studijního programu pro výuku španělštiny jako druhého a cizího jazyka a budeme mít tu čest, že ji její autorka představí na třetím kongresu humanitních věd, který se bude konat v listopadu tohoto roku.“

Popisky k fotografiím:
1/ Ilustrační fotografie.
2/ Fotografie z Universidad Nacional de San Martín (UNSAM), Buenos Aires, Argentina. Zleva: Dra. Gabriela Leighton, ředitelka CePEL UNSAM (Centro para el Estudio de Lenguas), Valeria Pattacini, prorektorka pro internacionalizaci a mezinárodní spolupráci UNSAM, Dra. Silvia Grinberg, ředitelka Laboratorio de Investigación en Ciencias Humanas (LICH), protajemnice pro vědu UNSAM a výzkumná pracovnice CONICET, Dra. Silvia Bernatené, děkanka Escuela de Humanidades UNSAM, dr. Markéta Šmídová.
3/ Členové CePEL UNSAM a CONICET – pracovní skupina.
4/ Fotografie z Universidad de Morón (UM), Buenos Aires, Argentina. Dr. Héctor Norberto Porto Lemma, rektor.
5/ Dr. Pablo Gabriel Navarro, generální prorektor, a dr. Markéta Šmídová.
6/ Dra. Gabriela Leighton, prorektorka pro vědu a technologii, a Ing. Alvaro Castro Menna,ředitel oddělení společných vzdělávacích aktivit UM.
7/ Fotografie z Universidad Nacional de Trujillo (UNT), Trujillo, Peru. Mg. Zorán Evaristo Herrera Mejía, profesor španělského jazyka a literatury na UNT, dva studenti UNT, kteří byli na studijním pobytu na FF.
8/ Fotografie z přijetí zástupců Velvyslanectví Argentinské republiky v ČR. Na fotografii vedle našeho rektora a prorektora pro zahraničí JU jsou: J. E. pan Claudio Javier Rozencwaig, velvyslanec Argentinské republiky v ČR, pan Facundo D. Herrera, t. č. vedoucí kulturního, obchodního a politického oddělení Velvyslanectví AR v ČR. Kniha na fotografii na stole – velvyslanectví ji prezentovalo na veletrhu „Svět knihy“, 23.–26. května 2024, Výstaviště Praha Holešovice.